HISTORIE SKUPINY DERATIZÉŘI

Skupina DERATIZÉŘI vznikla v létě roku 1999 a původně měla být pouze studiovou doprovodnou kapelou Sváti Švába, zpěváka a baskytaristy punk-rockové skupiny Totální nasazení, který ji sestavil za účelem nahrání svého folkrockového projektu „Slánské pověsti“.

Po natočení materiálu na album v nahrávacím studiu Hostivař a poté, co jim bubeník Caine ze spřízněné Znouzectnosti vymyslel současný název, ale soubor v sestavě: Sváťa - zpěv, elektrická kytara; Nika - zpěv, baskytara; Kolí - zpěv, saxofon, housle, flétny; Begi - zpěv, akustická kytara, mandolína a Franky - bicí  začal neplánovaně vystupovat a stal se tak regulérní skupinou. Debutové CD a MC „Slánské pověsti“ pak vyšlo na jaře 2000 u vydavatelství Swabian records a skupina s ním záhy slavila nečekaný úspěch.
 

Následovala řada vystoupení na různých kulturních akcích ( festivaly, historické slavnosti, kluby ad.) během nichž Deratizéři postupně upouští jen od původního folkrocku a přitvrzují. Důkazem toho je jejich druhé CD a MC „V pasti...“ , které po natočení v hostivařském nahrávacím studiu vychází koncem roku 2001 u výše zmíněného slánského nezávislého hudebního vydavatelství Swabian records. Skupina svůj netradiční styl označuje jako FOLK´N´ROLL a má mnoho nabídek k vystupování, ale ač je její koncertní aktivita poměrně hojná, je přeci jen omezena Sváťovou vytížeností v Totálním nasazení, které hraje rok od roku více koncertů. Deratizéry posiluje na konci roku 2001 slánská bluegrassová legenda RaCeK s akustickou kytarou, ale zároveň začátkem roku 2002 odchází Begi, který nestíhá zkoušky a koncerty kvůli práci a dalším svým dvěma kapelám. Skupina však začíná postupně stagnovat a zatímco Sváťa s Totálním nasazením hraje jako o život, Deratizéři koncertují minimálně a balancují na hranici rozpadu.
 

Novým impulsem je příchod baskytaristy Dědka, který na skupinu působí jako živá voda. Z kapely sice dočasně odchází RaCeK, který se chce na neurčitou dobu věnovat pouze svému bluegrassovému Minaretu, ale skupina ve složení: Sváťa - zpěv, elektrická kytara; Nika – zpěv ; Kolí - zpěv, saxofon, flétny; Dědek - baskytara a Franky – bicí opět začíná nejen hojně koncertovat, když převážně předskakuje právě Totálnímu nasazení, jehož dvorní předkapelou se na několik příštích let stává, ale především i pracovat na nových písních, které na konci roku 2004 nahrává - kde jinde než ve studiu Hostivař, a na jaře 2005 pak jako CD vydává u havlíčkobrodského vydavatelství Cecek records pod názvem „Zbloudilá“. Dosud nejtvrdší album Deratizérů se dočkává příznivých kritik i přijetí fanoušky, návštěvnost a oblíbenost kapely a jejich folk-punkrocku opět prudce stoupá. Začátkem roku 2006 posilují Deratizéři kytarový post, když do kapely přichází ex-člen Totálního nasazení Hans von Orthober, který se jeví velkým přínosem, skupina opět často vystupuje a chystá nové album. V kapele však začínají vznikat drobné neshody mezi Sváťou a Frankym na jedné straně a Nikou a Dědkem na straně druhé. Když je pak rozjetý soubor nucena opustit na konci roku 2006 kvůli mateřským povinnostem zpěvačka a saxofonistka Kolí, ocitají se Deratizéři v totální krizi a kapelník Sváťa vyhlašuje pauzu na dobu neurčitou.
 

Zatímco se shání nová saxofonistka a zpěvačka v jedné osobě, plánuje Sváťa již dříve avizované nahrání volného pokračování Slánských pověstí, ovšem jako svůj sólový projekt, na jehož realizaci přizve kromě bubeníka Frankyho a kytaristy RaCKa kontrabasistu Knacka a zpěvačku a flétnistku Martinu. To se však nelíbí Nice, jež  vyvolává ostré spory se Sváťou, po kterých dochází k absolutnímu rozkmotření obou bývalých spoluhráčů a naprostému zániku starých Deratizérů, tak jak fungovali do konce roku 2006. Sváťa Nice oznamuje, že už s ní nebude nikdy hrát a zbytek původní kapely rozpouští…
 

Deratizéři však nekončí. Od března roku 2007 začínají psát po totální resuscitaci skupiny svojí historii noví Deratizéři. Sváťa, coby kapelník a zakládající člen, staví na troskách zaniklé kapely novou z členů svého chystaného projektu, používá pro něj jeho název a po mnoha zkouškách, sehrávání se a odehrání několika menších koncertů posiluje skupina kytarový post o navrátivšího se Hanse von Orthobera. Martina si navíc pořizuje saxofon a vrací deratizačnímu souboru jeho tradiční sound.
 

Deratizéři tak na konci roku 2007 ustalují složení, které tvoří šestice hudebníků: Sváťa – zpěv, elektrická kytara; Martina – zpěv, saxofon, flétny; RaCeK – zpěv, akustická kytara, mandolína; Hans von Orthober – elektrická kytara; Knack – kontrabas a Franky – bicí a začínají připravovat nové album. Natáčí se v hostivařském nahrávacím studiu na jaře roku 2008, aby pár měsíců nato spatřilo světlo světa jako CD pod názvem „Slánské pověsti, mordy a neřesti“ a vydavatelskou značkou Swabian records. 
 

V rámci turné k novému albu začínají Deratizéři opět hojně koncertovat, povětšinou jako dvorní předkapela víc než spřízněného Totálního nasazení, když se jejich živá vystoupení setkávají s víc než hodně slušným diváckým ohlasem, deska se prodává a “Deráči“ mají úspěch. V roce 2009 tak skupina pokořuje nejvyšší roční počet koncertů v historii, když jich odehrála rovných 25, a také oslavila 10 let vzniku kapely – mimo jiné vydáním jakéhosi Best of, které pod názvem „BESTIE OFF“ vyšlo v polovině roku. Album je kromě CD nosičů volně ke stažení na webu kapely.
 

V lednu 2010 Deratizéři posilují pěvecký post a do kapely přichází druhá zpěvačka Lenka. Kapela vyráží na společné koncerty s Totálním nasazením a Doctorem P.P., absolvuje i několik festivalů a znovu překonává rekord v počtu koncertů, když jich odehraje rovných 27. Deratizéři mimo jiné natáčí premiérový klip „O beznohém rytíři“, který spatřuje světlo světa na začátku roku 2011, a připravují nové písně na další album.
 

První týden roku 2011 pak nastupují Deratizéři do nahrávacího studia Hostivař a natáčí 13 písní na novou desku, která pod názvem „Folk's not dead“ vychází na konci března u domovského vydavatelství Swabian records. Po pětiměsíční pauze bez koncertů (zpěvačka Martina je studijně v Irsku) vyráží od června Deratizéři s novým CD, již bez kytaristy Hanse, který v lednu z kapely odchází, na turné po boku spřízněného Totálního nasazení a jejich FOLK´S NOT DEAD TOUR 2011 čítá čtyřiatřicet koncertů po České republice a Slovensku. Kromě hraní v klubech vystupují Deratizéři i na velkých rockových festivalech a na podzim natáčí druhý klip „Tamborův menuet“.
 

Po lednové odpočinkové pauze pokračují Deratizéři od února do dubna 2012 dalšími koncerty v turné FOLK´S NOT DEAD TOUR 2012, když doprovázejí na společné šňůře Totální nasazení se Zakázaným ovocem a v létě, od června do září, pak samostatně a velmi úspěšně absolvují celou řadu festivalů a městských slavností. Na podzim vydává Swabian records nové výběrové album "VÝBĚROFKA", na kterém je současný koncertní repertoár kapely - nově nahraný a v současné aktuální sestavě a které nahrazuje předešlé beznadějně vyprodané výběrové CD "Bestie off". Deratizéři také natáčejí svůj třetí klip "O zvoleněveské čarodějnici" a po boku Totálního nasazení vyrážejí s CD "Výběrofka" od října do prosince k další desítce klubových koncertů. Celkových hraní v roce 2012 absolvovali Deratizéři nakonec 39, což je dosud nejvíce za rok v celé historii kapely.
 

Od února 2013 pak Deratizéři opět doprovázejí na společném turné Totální nasazení se Zakázaným ovocem a připravují materiál na nové studiové album. V červnu 2013 opouští kapelu ze zdravotních důvodů zpěvačka Lenka a od září nastupuje na její místo nová zpěvačka Zuzana. Od října do prosince plánují Deratizéři turné po boku spřízněného a personálně propojeného Totálního nasazení a kromě práce na nových písních chystají i dva nové videoklipy „O Ludmilovi“ a „O bludičce Obludičce“. Mimo toho realizují dva členové kapely – Sváťa a Martina, svůj folk-rockový projekt, CD „Spousta slánských pověstí“, které vydává Královské město Slaný.


 

V roce 2014 se Deratizéři chystají v létě do nahrávacího studia, ale ještě předtím vyráží s Totálním nasazením a Covers for Lovers na společné turné TOUR JARO 2014, na které volně naváže vystupování na festivalech a slavnostech. Na podzim 2014 by mělo spatřit světlo světa nové album a kapela oslaví 15 let existence.